U Bijeljini održana sjednica Grupacije proizvođača i otkupljivača duvana RS

Na sjednici je izvršeno konstituisanje i verifikacija članova Grupacije, usvojen je Poslovnik o radu, izabrani su predsjedavajući i zamjenik predsjedavajućeg Grupacije i analizirano aktuelno stanje u sektoru.

31.08.2022.

U prostorijama privrednog društva Duvan a.d. Bijeljina 30. avgusta održana je sjednica Grupacije proizvođača i otkupljivača duvana Republike Srpske, koja djeluje u okviru Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije.

Za predsjedavajućeg Grupacije jednoglasno je izabran Svetozar Mihajlović iz privrednog društva Duvan a.d. Bijeljina koje je jedini preostali otkupljivač i organizator proizvodnje duvana na teritoriji Republike Srpske. Za zamjenika predsjedavajućeg izabran je Dragan Jović, registrovani proizvođač duvana iz Srednje Čađavice kod Bijeljine.

Tokom analize aktuelnog stanja u sektoru istaknuto je da je proizvodnja duvana ove godine manja za 27 procenata u odnosu na prošlu sjetvu. Zbog skupe proizvodnje, neadekvatnih podsticaja, mjera Uprave za indirektno oporezivanje koje su direktno dovele do gašenja dva preduzeća koja su organizovala proizvodnju i otkup duvana, od sjetve na području Semberije i Posavine odustaje sve veći broj proizvođača, što proizvodnju duvana na ovim prostorima dovodi u opasnost da bude potpuno ugašena.

Trenutne podsticajne mjere iznose 0,45 km po kilogramu, a od strane pomoćnika ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Zorana Maletića najavljeno je da će one u sljedećoj godini sigurno biti povećane u značajnom procentu, potencijalno duplirane.

U ime Privredne komore Republike Srpske sjednici je prisustvao Dragan Šepa, sekretar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije, a u ime Područne privredne komore Bijeljina Željko Vidić, sekretar Savjeta za poljoprivredu i prehrambenu industriju.