Poziv za mala i srednja preduzeća iz regije Zapadnog Balkana za učešće u Programu tehničke pomoći za ulazak na evropsko i globalno tržište

Stručnjaci će podržati MSP s područja Zapadnog Balkana u sticanju kompetencija koje će ih učiniti privlačnijim za ulazak u evropske i globalne lance vrijednosti, uključujući razvoj njihove izvozne strategije, podršku i prilagođene obuke, kao i poboljšanje njihovih digitalnih vještina i digitalizacije.

24.01.2023.

Komorski investicijski forum Zapadnog Balkana (KIF ZB) kroz Program razvoja dobavljača i uz pomoć Evropske komisije omogućava da 60 odabranih malih i srednjih preduzeća iz regije Zapadnog Balkana (ZB) dobije besplatnu pomoć za plasiranje njihovih proizvoda na tržište Evropske unije.

Što odabrane kompanije kroz ovaj program dobijaju besplatno?
Stručnjaci će podržati MSP s područja Zapadnog Balkana u sticanju kompetencija koje će ih učiniti privlačnijim za ulazak u europske i globalne lance vrijednosti, uključujući razvoj njihove izvozne strategije, podršku i prilagođene obuke, kao i poboljšanje njihovih digitalnih vještina i digitalizacije.

Odabrana MSP će kroz tehničku pomoć:
• dobiti sveobuhvatni izvještaj za njihov sektor o potencijalnim izvoznim tržištima unutar EU;
• učešće na prilagođenim obukama kako bi unaprijedili digitalizaciju i izvozne kapacitete;
• osposobiti se za korištenje digitalnih alata za pronalazak podataka o izvoznim tržištima u budućnosti;
• realizovati sastanke sa stručnjacima kako bi prošli kroz njihovu izvoznu strategiju i dobili dodatnu podršku;
• dobiti popis deset potencijalnih partnera iz svog sektora koji bi mogli biti zainteresovani za buduću saradnju.
Na kraju programa će kompanije razviti svoju izvoznu strategiju kroz proces koji vode i olakšavaju stručnjaci u ovom području.

Uslovi za učešće:
U programu podrške mogu učestvovati MSP registrovana za poslovanje u sljedećim sektorima:
• prerade voća i povrća,
• proizvodnje strojeva i dijelova za strojeve ili
• proizvodnje alkoholnih pića (vino, rakija, …).

Kandidati moraju biti registrovani u jednoj od šest ekonomija Zapadnog Balkana: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji ili Srbiji i imati registrovani profil svoje kompanije u Bazi podataka pristupa tržištu (Market Access Database https://www.market-access.wb6cif.eu/)

Radni jezik programa tehničke podrške je engleski te je obvezno poznavanje engleskog jezika predstavnika preduzeća (kontakt osobe/sudionika u programu).

Rok za podnošenje prijave je 06.02.2023. godine do 12.00 sati.

Prijaviti se možete ovdje.