Предсједник ППК Бијељина учествовао на конференцији ЕНЕРГА 2018

Посебну пажњу посветити потенцијалима за побољшање енергетске ефикасности у малим и средњим предузећима

22.06.2018.

Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Anto Gajić učestvovao je na Konferenciji ENERGA 2018, koja je održana u Sarajevu.

Na panel diskusiji govorio je o potencijalima za poboljšanje energetske efikasnosti u Republici Srpskoj, sa posebnim osvrtom na potencijale za poboljšanje energetske efikasnosti u malim i srednjim preduzećima.

Predsjednik Gajić upoznao je učesnike konferencije sa aktivnostima PK na promociji energetske efikasnosti u prethodnom periodu, kao što je učešće komorskog sistema RS u projektu EUROKOMORE-PACE, održanim seminarima za konsultante za ocjenu EE u industriji, seminarima u vezi sa primjenom standarda u oblasti EE.

On je ukazao na ključne industrijske sisteme sa najvećim potencijalima za poboljšanje energetske efikasnosti. Za značajniji napredak u ovoj oblasti, istakao je predsjednik Gajić, neophodno je obezbijediti: usvajanje zakonske regulative kojom se podstiče i podržava energetska efikasnost, korišćenje ekonomskih instrumenata, uključujući podsticajne mjere za povećanje energetske efikasnosti, povećanje obima istraživačko-razvojnih poslova koji stvaraju bazu za razvoj energetski efikasnih tehnologija i postupaka, sprovođenje strategija informisanja, kampanja i obrazovnih aktivnosti u cilju povećanja svijesti o energetskoj efikasnosti i širenja znanja o načinu ponašanja, obezbeđenje kvalitetnijih podataka i statistike kako bi se stvorila pouzdana baza za definisanje strategija i mjerenje rezultata aktivnosti.