Привремена забрана извоза обловине, огревног дрвета и пелета у интересу грађана и домаће привреде

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Сташа Кошарац разговарао је у Сарајеву са представницима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и Привредне коморе Републике Српске о потреби увођења привремене забране извоза обловине, огревног дрвета и пелета.

07.06.2022.

На састанку је заједнички констатовано да је у што краћем временском периоду неопходно усвојити одлуку којом се привремено забрањује извоз обловине, огревног дрвета и пелета, посебно имајући у виду чињеницу да енормно повећање цијена енергената представља огроман проблем за грађане, као и привредну заједницу у Републици Српској и Федерацији БиХ.

”Подаци су алармантни и нимало охрабрујући. У првих пет мјесеци 2022. године извоз пелета повећан је за 78 посто, а цијена је поскупила за 155 посто у односу на исти период прошле године. У истом периоду, извоз обловине храста повећан је за 4,5 пута, а цијена је повећана за 400 посто. У односу на првих пет мјесеци прошле године, у истом периоду ове године биљежимо и пораст извоза огревног дрвета, а цијена је порасла за 22 посто”, упозорио је министар Кошарац.

Због тога је, како је навео, неопходно и приоритетно онемогућити извоз обловине, огревног дрвета и пелета без условљавања раније потписаним уговорима.

”Наша процјена је да би привремену одлуку о забрани извоза требало ограничити на 90 дана, с тим што ће Министарство спољне трговине и економских односа БиХ вршити анализе и о томе редовно извјештавати Савјет министара БиХ”, рекао је министар Кошарац.

Према његовим ријечима, сврха увођења заштитних мјера је заштита домаће производње и помоћ дрвопрерађивачкој индустрији у Републици Српској и Федерацији БиХ, која се годинама суочава са проблемом недостатка сировине на тржишту.

”Питање привремене забране извоза обловине, огревног дрвета и пелета треба интегрално посматрати и усвојити јединствену одлуку”, поручио је министар Кошарац.

Он је оцијенио да је нелогично да из одлуке буде изизет извоз обловине, будући да је потребно обезбиједити довољне количине сировине за домаће произвођаче и дрвопрерађиваче.

”У супротном, пријети нам сценарио да наши грађани зиму проведу испод ћебади, а да се истовремено нашим пелетом грију држављани Италије и других земаља. Ја нећу подржати такав исход, јер примармо морамо водити рачуна о интересима нашег становништва”, нагласио је министар Кошарац.

Он је подсјетио да су земље у окружењу већ усвојиле сличне мјере, те констатовао да не постоји оправдан разлог да Савјет министара БиХ не поступи на исти начин.

Састанку су присуствовали помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Горан Зубић и предсједник Привредне коморе Републике Српске Перо Ћорић.

Министар Кошарац најавио је да ће током ове седмице о увођењу привремене забране извоза обловине, огревног дрвета и пелета разговарати и са представницима Владе Федерације БиХ и других надлежних тијела.