У Бијељини одржана сједница Групације произвођача и откупљивача дувана РС

На сједници је извршено конституисање и верификација чланова Групације, усвојен је Пословник о раду, изабрани су предсједавајући и замјеник предсједавајућег Групације и анализирано актуелно стање у сектору.

31.08.2022.

У просторијама привредног друштва Дуван а.д. Бијељина 30. августа одржана је сједница Групације произвођача и откупљивача дувана Републике Српске, која дјелује у оквиру Удружења пољопривреде и прехрамбене индустрије.

За предсједавајућег Групације једногласно је изабран Светозар Михајловић из привредног друштва Дуван а.д. Бијељина које је једини преостали откупљивач и организатор производње дувана на територији Републике Српске. За замјеника предсједавајућег изабран је Драган Јовић, регистровани произвођач дувана из Средње Чађавице код Бијељине.

Током анализе актуелног стања у сектору истакнуто је да је производња дувана ове године мања за 27 процената у односу на прошлу сјетву. Због скупе производње, неадекватних подстицаја, мјера Управе за индиректно опорезивање које су директно довеле до гашења два предузећа која су организовала производњу и откуп дувана, од сјетве на подручју Семберије и Посавине одустаје све већи број произвођача, што производњу дувана на овим просторима доводи у опасност да буде потпуно угашена.

Тренутне подстицајне мјере износе 0,45 км по килограму, а од стране помоћника министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Зорана Малетића најављено је да ће оне у сљедећој години сигурно бити повећане у значајном проценту, потенцијално дуплиране.

У име Привредне коморе Републике Српске сједници је присуствао Драган Шепа, секретар Удружења пољопривреде и прехрамбене индустрије, а у име Подручне привредне коморе Бијељина Жељко Видић, секретар Савјета за пољопривреду и прехрамбену индустрију.