Позив за мала и средња предузећа из регије Западног Балкана за учешће у Програму техничке помоћи за улазак на европско и глобално тржиште

Стручњаци ће подржати МСП с подручја Западног Балкана у стицању компетенција које ће их учинити привлачнијим за улазак у европске и глобалне ланце вриједности, укључујући развој њихове извозне стратегије, подршку и прилагођене обуке, као и побољшање њихових дигиталних вјештина и дигитализације.

24.01.2023.

Коморски инвестицијски форум Западног Балкана (КИФ ЗБ) кроз Програм развоја добављача и уз помоћ Европске комисије омогућава да 60 одабраних малих и средњих предузећа из регије Западног Балкана (ЗБ) добије бесплатну помоћ за пласирање њихових производа на тржиште Европске уније.

Што одабране компаније кроз овај програм добијају бесплатно?
Стручњаци ће подржати МСП с подручја Западног Балкана у стицању компетенција које ће их учинити привлачнијим за улазак у еуропске и глобалне ланце вриједности, укључујући развој њихове извозне стратегије, подршку и прилагођене обуке, као и побољшање њихових дигиталних вјештина и дигитализације.

Одабрана МСП ће кроз техничку помоћ:
• добити свеобухватни извјештај за њихов сектор о потенцијалним извозним тржиштима унутар ЕУ;
• учешће на прилагођеним обукама како би унаприједили дигитализацију и извозне капацитете;
• оспособити се за кориштење дигиталних алата за проналазак података о извозним тржиштима у будућности;
• реализовати састанке са стручњацима како би прошли кроз њихову извозну стратегију и добили додатну подршку;
• добити попис десет потенцијалних партнера из свог сектора који би могли бити заинтересовани за будућу сарадњу.
На крају програма ће компаније развити своју извозну стратегију кроз процес који воде и олакшавају стручњаци у овом подручју.

Услови за учешће:
У програму подршке могу учествовати МСП регистрована за пословање у сљедећим секторима:
• прераде воћа и поврћа,
• производње стројева и дијелова за стројеве или
• производње алкохолних пића (вино, ракија, …).

Кандидати морају бити регистровани у једној од шест економија Западног Балкана: Албанији, Босни и Херцеговини, Косову, Црној Гори, Сјеверној Македонији или Србији и имати регистровани профил своје компаније у Бази података приступа тржишту (Market Access Databasе https://www.market-access.wb6cif.eu/)

Радни језик програма техничке подршке је енглески те је обвезно познавање енглеског језика представника предузећа (контакт особе/судионика у програму).

Рок за подношење пријаве је 06.02.2023. године до 12.00 сати.

Пријавити се можете овдје.